Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Uzavírání kupní smlouvy na koně

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Tentokrát se podíváme na nadmíru důležitou a ke škodě všech často za nedbávanou součást koupě koně, totiž uzavření kupní smlouvy.

Správné označení účastníků smlouvy
Při uzavírání smlouvy kupní, kdy předmětem prodeje je kůň, je nezbytné, aby v jejím záhlaví byli správně označeni její účastníci, tj. prodávající a kupující. U fyzických osob jejich jméno a příjmení a u právnických osob jejich název dle obchodního rejstříku + IČO a samozřejmě bydliště či sídlo firmy. Zejména pak upozorňuji na skutečnost, že fyzická osoba, která je podnikatelem, podniká na své jméno. V živnostenském listu může mít zapsán také obchodní název, tento název však nikdy nenahrazuje její jméno jako fyzické osoby. Jestliže tedy Karel Novák má v živnostenském listu obchodní označení IKEA, jeho správné označení jako účastníka smlouvy a podnikatele je Karel Novák - IKEA, popřípadě pouze Karel Novák, rozhodně však ne pouze IKEA. Dle názoru některých krajských soudů by takováto smlouva byla neplatná.
koník
Předmět smlouvy
Ve smlouvě je označen kůň takovým způsobem, aby byl nezaměnitelný s jiným koněm. Prodávající zároveň se zvířetem je povinen předat kupujícímu veškeré doklady, které se k předmětu koupě vztahují, tak, aby kupující věc mohl řádně užívat.

Cena
Ve smlouvě se sjedná výše ceny a způsob její úhrady. Nejideálnější je samozřejmě situace, kdy je cena uhrazena při podpisu smlouvy, přičemž prodávající potvrdí, že mu kupní cena byla v plné výši uhrazena. V případě úhrady ve splátkách doporučuji určit splátkový kalendář a sankce pro případ, že kupující neplatí řádně a včas. Pro případ, že kupující přestane splácet kupní cenu, je možné ve smlouvě sjednat.
a) odstoupení od smlouvy, tj. smlouva se ruší od svého počátku a smluvní strany jsou povinny vrátit si navzájem poskytnutá plnění, s tím, že kupující je zavázán uhradit prodávajícímu vzniklou škodu v plném rozsahu. POZOR: V případě, že je uzavřena kupní smlouva a zároveň smlouva nájemní, tj. kupující si zároveň ponechá u prodávajícího koně ustájeného, v případě odstoupení od smlouvy prodávající a pronajímatel sice získá zpět koně, avšak nemá nárok na sjednaný nájem dle nájemní smlouvy, neboť kupní smlouva se zrušila od svého počátku a je neplatná rovněž smlouva nájemní. Prodávající a pronajímatel by se sice mohl domáhat náhrady škody z titulu bezdůvodného obohacení po nájemci a kupujícím (např. že koně bezplatně užíval), jednalo by se však o zbytečně kostrbatý problém.
b) zrušení smlouvy. Smluvní strany si sjednají ve smlouvě, že do doby úplného zaplacení kupní ceny kupující nesmí převést právo vlastnictví na třetí osobu a v případě neuhrazení kupní ceny je prodávající oprávněn si koně odvézt zpět, s tím, že např. doposud uhrazené splátky jsou zajištěním závazku kupujícího a tudíž si je prodávající je oprávněn ponechat. V tomto případě spatřujeme jakousi obdobu leasingových smluv.
c) vymáhání zůstatku kupní ceny soudní cestou. Kůň zůstává ve vlastnictví kupujícího, s tím, že prodávající se domáhá, aby mu bylo poskytnuto finanční plnění, na které má ze smlouvy nárok.
d) další jsou pak případy, kdy se věřitel (prodávající) domáhá své pohledávky jinými cestami, např. vzájemným zápočtem, postoupením pohledávky atd.

Přechod práva vlastnictví
Doporučuji, aby ve smlouvě byl vymezen okamžik, kdy na kupujícího přejde právo vlastnictví ke koni, tedy rovněž odpovědnost za škodu, která muže vzniknout. Jestliže si kupující pro koně přijede, uhradí celou kupní cenu, je zřejmé, že vlastnictví přejde na kupujícího převzetím a uhrazením kupní ceny. Obecně platí, že vlastnictví přechází na nabyvatele převzetím věci. Jestliže si tedy smluvní strany sjednaly, že koně prodávající kupujícímu přiveze a během cesty vznikne škoda, pokud nebylo dohodnuto jinak, za škodu odpovídá prodávající. Největší problém spatřuji u přechodu práva vlastnictví u koní, u kterých bude kupní cena splácena ve splátkách. Smluvní strany si tuto skutečnost sjednají ve smlouvě. Doporučuji ve smlouvě dohodnout, že právo vlastnictví přejde na kupujícího po úplném zaplacení kupní smlouvy, avšak kupující bude dle smlouvy povinen koně pojistit tak, aby v případě vzniku škody na zvířeti bylo plněno ze strany pojišťovny k rukám prodávajícího. Kupující samozřejmě hradí veškeré náklady s provozem koně (veterinární ošetření, kování atd.). Prodávající je tak alespoň částečně chráněn pro případ vzniku škody a zároveň má dispoziční práva ke koni, v případě, že kupující neplatí.
hříbátko
Účel, za kterým je zvíře prodáno
Účastníci smlouvy si někdy sjednávají účel, pro který je zvíře prodáváno, např. za účelem rekreačního ježdění, hipoterapie, parkuru, atd. Domnívám se, že pokud kupující zakoupí koně za účelem sportu - parkurových závodů - a zjistí se, že ze zdravotních důvodů je kůň k tomuto nevhodný, ale je využitelný např. pro hipoterapii, je kupující oprávněn požadovat odstoupení od smlouvy, neboť koně není možné využít k účelu, pro který byl zakoupen. Pokud by se účastníci nedohodli, např. slevou z ceny, a věc by řešil soud, je pravděpodobné, že by rozhodl na základě znaleckého posudku, kdy by znalec stanovil, zda zdravotní vada koně je natolik závažná v souvislosti ke smluvnímu ujednání účelu koupě, že je důvodem pro odstoupení od smlouvy.

Zdravotní stav koně
Vady zřejmé je kupující povinen reklamovat u prodávajícího okamžitě, vady skryté pak ve lhůtě 6 týdnů ode dne předání a převzetí koně. Na základě typu a rozsáhlosti vady je pak oprávněn požadovat slevu z ceny, anebo je oprávněn od smlouvy odstoupit. V takovémto případě by hlavní slovo měl odborný veterinární lékař, který by stanovil diagnózu a prognózu onemocnění. Jestliže kupující kupuje koně s určitou vadou, doporučuji tuto skutečnost ve smlouvě uvést - např. kupující byl vysloveně upozorněn na skutečnost, že při námaze kůň kulhá na pravou přední končetinu a uvést diagnózu. Za takovouto zdravotní vadu, která byla ve smlouvě specifikována, nemůže kupující pak požadovat žádnou úlevu.
Domnívám se tedy, že zejména u cenných koní je vhodné, aby veterinární lékař provedl vyšetření před koupí, neboť výlohy s následně vedeným soudním sporem jsou mnohonásobně vyšší než právě zmíněné veterinární vyšetření, nehledě na to, že takové řízení je dlouhodobé.
Smluvní strany si mohou ve smlouvě sjednat samozřejmě další skutečnosti, např. kdo hradí převoz koně atd. Shora popsané body smlouvy jsou podstatné a z důvodu právní jistoty účastníků kupní smlouvy by měly být konkrétně vymezeny. Např. v případě, kdy kupující, který neuhradil celou kupní cenu a výslovně se zaváže, že koně neprodá třetí osobě do doby úplného zaplacení a tuto povinnost poruší, se vystavuje riziku:
1. prodávající na něho může podat trestní oznámení pro podvod, neboť nelze vyloučit, že již při uzavírání kupní smlouvy jednal s úmyslem vlastního oboha- cení k tíži prodávajícího
2. v návaznosti na sjednaný termín přechodu práva vlastnictví, takto uzavřená kupní smlouva se třetí osobou bude neplatná, neboť nikdo není oprávněn převést na třetího více práva než má sám.

zdroj: časopis Jezdectví (březen 2000)




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist